Znate ono kad gledate filmove a u tim filmovima klinci ne prepisuju tokom testova? Nikad mi nije bilo jasno kako je to moguće jer je naravno uobičajeni sport svakog normalnog učenika što bolje pripremiti šalabahter i usavršiti prepisivanje na tisuću i jedan način, za koji naravno, svaka nova generacija klinaca misli kako profesori neće skužiti da oni prepisuju.
Ovdje se ni u stvarnosti ne prepisuje na testovima. Dugo nam nije bilo jasno kako je to moguće, no više nemamo nejasnoća.
Postoje tri vrste testova:
- mali testovi koji se pišu tokom godine
- Christmas exams
- summer exams – za one godine u kojima se ne piše matura
- mala i velika matura ( junior i leaving certificate) – samo na kraju treće i šeste godine
Mali testovi koji se pišu tokom godine pišu se u učionicama pod nadzorom predmetnog nastavnika, ne utječu na krajnji rezultat, ne upisuju se u imenik (jer ga nema). U biti, jedina svrha im je da učenik vidi kako je savladao tekuće gradivo i eventualno da profesor vidi na čemu bi još trebalo poraditi s učenicima. Stoga, tu razloga za prepisivanje baš i nema jer bez obzira na rezultat, posljedica nema.
Christmas exams – polugodišnji testovi koji se pišu u sportskoj dvorani, u velikim grupama, pod nadzorom nekoliko profesora. Testove ispravljaju profesori, a rezultate tih testova dobiju samo roditelji, uz vrlo opširan komentar profesora, u papirnatom obliku, na kućnu adresu. Negdje nakon Nove godine, dođe pisamce naslovljeno na roditelje i onda za par dana kada počne novo polugodište, onaj tko je preživio dođe na nastavu 😀
Ti rezultati ne utječu ni na što već služe kao pokazatelj koliko su klinci skupili znanja u školi.
Ovih dana se pišu ljetni ispiti i mature. Ljetne ispite ispravljaju profesori u školama, pišu se u sportskoj dvorani pod strogim nadzorom. Rezultati se dobivaju tek na jesen tako da rezultati ne utječu na mogući pad godine. Rezultati utječu eventualno na odluku da učenik iduće godine predmete pohađa na višem ili nižem nivou.
No kod ovih ispita je jedna bitna razlika – ako nekoga uhvate da prepisuje, taj gubi pravo na polaganje ispita te godine. To i dalje ne uzrokuje pad razreda.
Čovjek bi se upitao – pa koji bedak moraš biti da ideš prepisivati?
Današnji primjer: prije ispita torbe i mobiteli se ostavljaju u ormarićima, ne smiju se unositi u prostoriju gdje se piše ispit. Tokom ispita na stolu se može imati samo papir i olovka, a učenici kojima engleski nije materinji, smiju imati i rječnike. Tak se danas par genijalki iz Španjolske, koje su ovdje na razmjeni učenika, odlučilo švercati s bilješkama ispisanim po rječnicima.
Nastao je skandal prve klase! Isti tren su izbačene s ispita. One će morati ponavljati godinu kada se vrate u Španjolsku. Da nastavljaju u Irskoj, ne bi morale ponavljati.
Sa ispita jednako tako bivaš izbačen u slučaju da imaš mobitel kod sebe ili da ti slučajno zazvoni.
Ali to nije sve. Čak i ako ne naručite set noževa….
Bez obzira na setove noževa, pravi problem nastaje kod onoga koga ulove da prepisuje na maturi: osim što gubi pravo polaganja te godine i mature, ima zabranu polaganja svih državnih ispita idućih pet godina! Tako na primjer ne može ni ispit u auto školi polagati jer je i to državni ispit.
Meni je jasno zašto se ne prepisuje na ispitima 😀
Ovo je plastificirani bookmark koji su dobili učenici tjedan dana prije početka pisanja ispita: